Kradnuté vozidlá
spôsoby krádeže
|
Trúfnite si sám na fyzickú obhliadku vozidla aj bez odborníka.
Bez obáv, ak viete zbežne narábať kladivom, skrutkovačom, lepiacou páskou a zapamätáte si zopár rád z tohto manuálu, tak pánov „mechanikov“ z Kontroly originality môžete pekne vytočiť odbornými otázkami.
-
Informácie od výrobcu a výsledky "dokladovky" by Vám samozrejme naznačili pred akým autom stojíte, resp. by Vám ušetrili cestu za jasnou „lopatou“ - podvodom pretože dokážu odhaliť až 80% manipulácií s vozidlom. Postup pri fyzickej obhliadke je však rovnaký či už je vozidlo dokladovo preverené alebo nie.
-
Kľúče - kontrolujte, preskúšajte a navzájom porovnajte či medzi nimi nie je kópia, zvyčajne sú dodávané k autu 2 sady (popis kompletnej sady zašleme na dotaz podľa značky, modelu a roku výroby vozidla). Ak niečo nesedí určite po kúpe odporúčame u výrobcu preprogramovať kľúče, aby Vám auto po kúpe nezmizlo. Nutná výmena celej sady nie je vždy potrebná. Poisťovniam chýbajúce kľúče pri poisťovaní nezatajujte a uveďte ich reálny počet. Určite Vás usmernia či to akceptujú alebo budú chcieť predložiť protokol o ich preprogramovaní od výrobcu. Ak Vám auto náhodou zmizne oceníte následne túto radu.
-
Servisná knižka - by mala obsahovať údaje o servisoch v pravidelných a primeraných intervaloch. Podozrivé sú záznamy v nej napísané jedným perom a rukopisom. Nálepka v knižke musí obsahovať: VIN vozidla, dátum výroby, interné kódy výrobcu o výbave vozidla, ktorých popis odporúčame si vyžiadať od výrobcu pred cestou za vozidlom a porovnať ich s realitou. Zlodeji si dajú málokedy námahu vypísať do nálepky poctivo celú výbavu v kódoch a skratkách výrobcu! Úplne rovnaká nálepka musí byť nalepená aj na karosérii v kufri vozidla pri rezervnom kolese. Nálepky určite obsahujú aj logistické číslo výrobcu tzv. "PKN" ktoré musíte nájsť vo vozidla viackrát.
-
„PKN“ je logistické číslo výrobcu, ktoré sa nachádza na všetkých dôležitých dieloch vozidla, vyrábaných subdodávateľmi, voliteľnej výbave, povinných produkčných štítkoch v motorovej časti auta, riadiacich jednotkách (ABS, SRS,...) bezpečnostných pásoch, airbagoch a pod. Sú umiestnené na bežne známych ale i utajených miestach skrytých vo vozidle, ktoré sa síce snaží výrobca utajiť no darí sa mu to iba pred bežnými motoristami a nie zlodejmi. Najčastejšie sú pod sedadlom spolujazdca, na kryte motora, zospodu sedadiel, v čalúnenie dverí (to asi nedovolí zmontovať predávajúci pri obhliadke) pod odkladacím priestorom na doklady, za poistkovou skrinkou (tu sa hodí zrkadielko), na turbe, či kryte riadiacej jednotky atď. Miesta pre umiestnenie PKN verejne známe ale i tajné síce vďaka školeniam KO zlodeji dobre poznajú no nechce sa im vyrábať vlastné štítky s PKN + lepiť ich po aute a radšej iba postŕhajú pôvodné. Vďaka za ich lenivosť, je to upozornenie na prípadnú „lopku“ a pomoc pre opatrného kupujúceho alebo všímavého odborníka. Odporúčame si zistiť u výrobcu čo najviac informácií o miestach kde PKN bolo umiestnené v konkrétnom vozidle ešte pred cestou za vytipovaným vozidlom.
-
Okná vozidla sú rovnako ako všetky diely a výbava vozidla označené rokom výroby (bez PKN) a mali by sa zhodovať. Číslica za bodkami vyjadruje rok výroby skla napr. 2007 = ....7 a dátum výroby/kompletizácie vozidla na linke by nemal byť určite starší. Inak sú na vozidle okná z iného vozidla pretože je auto po havárii, ide o skladačku alebo lopku, ktorá mala pôvodne označené okná zlodeji ich museli vymeniť, aby kupec nemal podozrenie. Ak sú na oknách vybrúsené či prelepené plochy tak sa zlodeji ani neunúvali označené okná meniť. Je lepšie si hľadať iné vozidlo a v obhliadke zbytočne nepokračovať ak to predávajúci rozumne neodôvodní haváriou, vandalizmom a pod.
-
Farba a poškodenia karosérie – kvalitnú prácu klampiara a lakýrnika ťažko bez meraču laku odhaliť. Je potrebné na cestu si pribaliť merač laku (pozor na hliníkové karosérie a plastové nárazníky) a hrúbku povrchovej úpravy jednotlivých dielov karosérie odporúčame dôkladne premerať. Obsluha je jednoduchá a rýchla. Hrúbku vrstvy nie je náročné si zistiť bezplatne od výrobcu no ak sa to aj nepodarí platí pravidlo, že jedine automatická linka dokáže nalakovať rovnakú hrúbku laku na celú karosériu. Čiže ak hrúbka na nejakom mieste sa vymyká priemeru diel bol opravovaný alebo vymenený.
- „Torpédo“ - ....
|